Aapeli                          Pikku Pietarin piha 2.p         1958

Aapeli                          Koko kaupungin Vinski        1967

Aapeli                          Vinski ja Vinsentti                1977

Aarniaho V                 Venus-tähden muukalainen   1947      

Aarnio Anne                Lintukansan poika               1978

Ahonen Erkki              Paikka nimeltä Plaston          1968

Ahonen Erkki              Syvä matka                          1976

Ahonen Erkki              Tietokonelapsi                      1972

Ahonen Marko            Ensimmäinen askel               1997

Ahonen Marko            Uusi paratiisi                        1993

Airola Väinö                 Keksijän voitto                     1922

Arhippa Pirkko                    Hietaneilikka  1984

Arhippa Pirkko            Konna ja rupikonna              1983

Arjatsalo Arvi            Avaruuden kulkuri                1983

Arras Reino               Seikkailu meren pohjalla       1948

Arti V                         Etelämeren salaisuus 1.p       1945

Arti V                         Etelämeren salaisuus 2. p      1945

Arti V                         Etelämeren salaisuus 3. p      1959

Arti V                          Kuunfilmaaja  1948

Aspinen Risto             Ennustaja ei ole enkeli          1978

Aspinen Risto                 Niin vähän on tarpeen...        1977

Asunta Anssi               Kolmas aikakirja                     2005 *

Aumasto Marjaana       Rikas, laiha ja kaunis    1996

Avain-novelleja 1900-luvulta (Verronen: Kivenhalaaja)  1999

Barne Oswald                 Kuun kaivokset                    1957

Bruun Staffan            Ruplakasino                         1996

Carpelan Bo           Ovella kohtaat itsesi             1988

Carpelan Bo              Myöhäiset äänet                 1983

Dieckmann Marjaliisa    Ram ja linnunkuvainen ruukku  1993

Eklund Olle              Seikkailuja mikrobien maailmassa               1946

Engström T. A          Avaruuspallo 2. p                 1969

Engström T. A            Avaruuspallon paluu             1972

Engström T. A            Gasellipoika   1954

Enoranta Siiri           Omenmean                         2009 *

Ennala Veikko           Linna meren rannalla              1960

Erkki Harri                 Hokkus pokkus filiokkus      1997

Erkkilä                       Valtakunta                            2007 *

Eräs Antti                    Kaukokuvastin                     1951

Eräs Antti                    Täyttyvien toiveiden valtakunta     1949

Eskelinen&Hiidenheimo(Toim)       Viiltokuvia      1992

Etto Jorma                              Claudia                        1992

Haahtela Sampo                   Laiva seisoo sumussa           1950

Haakana Veikko                  Kuonokasvoinen kauhu        1962

Haakana Veikko                  Luolamiehen pojat                1957

Haakana Veikko                  Luolapoikien paluu               1958

Haarikko ym (Toim)             Tähtipuu                                1990

Halli H. R.                             Musta tohtori                        1920

Halli H. R.                        Neljännen ulottuvaisuuden mies                  1919

Halli H. R.                            Viides ja viimeinen uhri         1942

Halli H. R.                        Viimeisellä hetkellä 2p          1985

Halsti Wolf  H.                     Euroopan kriisi 1987            1979

Harju Antero                 Tavoitteena Mars                 1965

Harju Antero                        Xardonia-saariston salaisuus 1955

Harjulehto Seppo                 Avaruuslentäjän arvoitus       1987

Harjulehto Seppo                 Marsin salaisuus                   1974

Heikkinen Jalo                     Viides mahti                            1970

Hemdal Dag                       Aarniometsän hirmuvaltias               1948

Hemdal Dag                       Leopardien laakso                1947

Heporauta Elsa                    Seeritin rakkaudentie            1946              

Himanen Pekka                    Himeros                                1996

Hirvas Harri                         Maailmankello lyö 12           1951

Hirvas Harri                           Marsin mies Amerikassa       1960

Hotakainen Kari                   Bronks                                    1993

Huhtala Pentti J.                   Jupiterin valloittajat               1957

Huovinen Veikko                Kuikka   3.p                             1963

(Hurtta Boris ja Raitis Harri  Auervaara on karannut!        2016)

Hurtta Boris                         Elävien ja kuolleitten kesä     1990

(Hurtta Boris                    Farukin jalokivi                    1997)

Hurtta Boris                        Käärmeet ja tikapuut            2003

Hurtta Boris                     Lumen tuloa ei voi estää       1991

(Hurtta Boris                         Rommelin kulta                    1994)

Hurtta Boris (Toim)              Kultainen naamio                  1993

Hurtta Boris ym.                   Kauhupokkari                 1991

Hurtta Boris (Toim)              Onnellinen kuolema              1996

Hurtta Boris                    Talo Mörövuoren juurella       2017 *

Hurtta Boris                         Tähtikuunarin aarteet        2012 *

Hurtta Boris                        Valdemarin kirja                 2010 *

Hurtta Boris                          Yötuulen vartijat                2014 *

Hyvönen Viivi                       Apina ja uusikuu                 2007*

Hyvönen Viivi                       Etsijä                                  1995

Hälli Matti                            Taikapuut                             1977

Hämäläinen Helvi:                 Kolme eloonherätettyä    1953

Hämäläinen (toim)                Illan tähti yksinäinen             1991

Hämäläinen Simo                Simon parhaat (novelli runosuoni)  1997

Hänninen Kaarlo                 Kuningas Äyräpää                       1931

Härmä Leena         Kuttu-Ville ja Tuittupää  2.p                   1954

Iisalo Osmo                       Ontrein tarinoita                           1920

Ijäs Jyrki (Toim)                   Ensimmäinen yhteys              1988

Ilmari Osmo                         Kadonneet Kuussa               1957

Ilmari Osmo                         Planeetta Logos                   1959

Ilmari Osmo                         Siriuksen lähettiläs                1958

Ilmari Osmo                         Uhka avaruudesta                1956

Ilves Mikael                 Eläinlääkäri liemessä                      1997

Ingman A. E.            Kahden taalarin raha  3. laitos           1924

Ingman A. E.            Kahden taalarin raha      3.p NTK      1957  (Korjattu kieliasu)

Ingman A. E.            Latvasaaren kuninkaan hovilinna 2p            1944

Ingman A. E.                        Rimpisuon usvapatsas           1915

Isokallio Kalle                   Tohtori Jalkasen perintövirus  2001 *

Isomäki Risto                     Kristallikruunu                      1991

Isomäki Risto                       Pimeän pilven ritarit              1997

Jalonen Olli                        Tuhkasaari     1987

Jalonen Olli                         Isäksi ja tyttäreksi  2p              1990

Jalonen Olli                       14 solmua Greenwichiin   2009 *

Jansson                          Muumipeikko ja pyrstötähti 6.p   1981

Jokasyksyinen levottomuus                                      1999

Joulukuun Ryhmä                     Matka Neuvosto-Suomessa              1984

Juvonen                            Tiikerit paratiisissa            1998

Jyläskoski Into                     Marsin radiolentäjät              1955

Kaila Tiina                       Koe                                             1994

Kaila Tiina                  Valaistu manner                1996

Kallas Aino                 Lähtevien laivojen kaupunki 1995
Kallas Aino                 Pyhän joen kosto                              1930

Kallas Aino                          Seitsemän neitsyttä               1948

Kallas Aino                     Seitsemän (Titanic-novelleja)                   1914

Kallas Aino                    Sudenmorsian Balladinäytelmä                    1937

Kallas Aino                          Sudenmorsian                      1928

Kallas Aino                          Vieras veri                           1921

Kapteeni Teräs                    Petsamon rata                      1921

Kapteeni Teräs                    Suur-Isänmaa                       1918

Kara Jalmari                        Mykkä paholainen                1916

Kare Erkka                          Lentävän lautasen arvoitus    1950

Kare Erkka                          Salaperäiset säteet                1945

Kare Sauli                            Taistelu avaruusraketista       1963

Karhumies R. A.                  Kuusi kadonnutta päivää      1968

Karikko Ahti                        Tehtävä Etelämantereella      1960

Karila Olli                           Pelastus                             1926

Karila Olli                          Kultakuningas                       1926

Karilas Tauno                      Atomipommi räjähtää           1946

Karilas Tauno                      Maapallo vaarassa (2. p. edell)              1958

Karimo Aarno                      Kohtalon kolmas hetki 2. p   1935

Karlsson Risto                     Ihmissusi                          1990

Karma Johannes                  Maailman loppu                   1921

Karumo Veikko                   Olenko minä nyt kuussa?      1944

Kauppinen Toivo                  Seikkailu kadonneessa kaupungissa  1947

Kauranen ym (Toim)            Kenkää enolle                      1983

Kavanne Risto                     Viimeinen uutinen                 1970

Kero J.T.                             Avaruuksien vaara                1955

Kiiskinen Jyrki                     Suomies         1994

Kilpi Volter                  Gulliverin matka Fantomimian mantereelle  1944

Kivinen S. Albert                 Merkilliset kirjoitukset          1990

Kohonen Yrjö                      Avaruus vaarassa                 1945

Koivisto Ilkka                      Paviaanien kaupunki             1987

Koivistoinen Eino:                        Kirottu laiva                          1942

Koivukoski Tauno                Paluu alkuun                  1946

Kokko Yrjö:                          Pessi ja Illusia 6.p         1948

Kontio Tomi                        Uumen                                 1995

Koponen ym. (Toim.)           Jäinen vaeltaja                      1986

Korpela Sampsa                  Viimeinen aalto                     1945

Korteneva A.O.                   Säteen takainen maa             1951

Koura Martti                        Yhdestoista hetki                  1949

Kranz Lea                           Raketti-Kalle  1961

Krohn Leena                        Donna Quijote 2p                1993

Krohn >Leena                     Kertomuksia                       1976

Krohn Leena                        Matemaattisia olentoja          1992

Krohn Leena                        Oofirin kultaa                       1987

Krohn Leena                        Älä lue tätä kirjaa                 1994

Krohn Leena                        Pereat mundus                     1998

Krohn Leena                        Ettei etäisyys ikävöisi            1995

Krohn Leena                        Näkki                          1979

Krohn Leena                        Tainaron         1985

Krohn Leena                        Tribar             1994

Krohn Leena                        Umbra           1990

Kukkasjärvi Kullervo           Aurinkotuuli    1975

Kukkonen Jussi                    Atomimiilun salaisuus            1955

Kurtén Björn                        Musta tiikeri 2.p                     1981

Kylävaara Ilkka                   Talvisota kakkonen 2p         1984

Kylävaara Ilkka                    Sininen enkeli                       1979

Kälkäjä Mirjam                     Umpistaival                              1989

Kärkkäinen Tero                   Säteilevän pyramidin planeetta        1985

Kärkkäinen Tero                  Vihreän planeetan vangit       1986

Lahti Kosti                           Tiukalle otti, mutta selvä tuli  1923

Laine Jarkko                        Vampyyri       1971

Laitinen Jaakko                    Kuoleman kellarit                 1983

Lampen Ernst                       Taivaallisia tarinoita              1918

Larin-Kyösti                      Unta ja elämää                      1948

Laulajainen Leena               Noidan kummitytär               1996

Laulajainen Leena              Raut Jootinpoika ja haltiakivi   2004*

Laurila Simo                      Kolmannen varoituksen jälkeen  1939

Lehtimäki Konrad                Kuolema                               1915

Lehtimäki Konrad                Ylös helvetistä 1p                 1917

Lehtimäki Konrad                Ylös helvetistä 3p                 1917

Lehtimäki Konrad                Ylös helvetistä 5p                 1946

Lehtonen Kimmo                 Timbuktun hetket                 1997

Lehtonen Kimmo                Yli uusien rantojen                2000*

Lieto Ilmo                            Mars-tähden kävijät             1930

Lilja Matti                                 Darian aarteet                    1948

Lilja Matti                            Ilgan ryöstö                             1947

Lilja Matti                            Kuolemanvirran maa            1947

Lilja Matti                            Salainen tehtävä                   1949

Lilja M                         Tuntemattoman tropiikin vangit                   1948

Linnus Olavi                         Seikkailu atomimaailmassa    1948

Lipeäkala                       Lipeäkala 1945 (Outsiderin novelli)            1945

Liukkonen Tero                   Jumalan pimeys                    2003*

Lompolo Jouni                     Paratiisin lapset                    1986

Lounela Pekka                     Johtaja                                   1965

Lumiala Veli                         Atominsärkijä                        1946

Luukkonen Marja                Tähtisumun vangit                1990

Lydecken Arvid                   Arvilyn tarinoita                    1944

Lydecken Arvid                   Pikku veikot / Meren erakot 1946

Lydecken Arvid           Sininen saari / Kuudes maanosa     1947

Lydecken Arvid                   Tähtimaailmassa                   1912

Lydecken Arvid                   Tähtimaailmassa 3p              1920

Lähde Ville                            Noitatorvi                            1988

Manner Sulevi            Isä, mitä tapahtui?                 1983

Martinheimo Asko:              Isojalkainen poika                 1996

Martinheimo Asko:              Jäähisten mahti                    1994

Martinheimo A    Tuhkanaama ja Taivaantakoja           1987

Melanko Valdemar               Virkamies ja kuolema         1987

Meriluoto Aila                    Vihreä tukka                   1982

Miettinen Helena               Pyhä neitsyys                1990

Mikkanen Raili & Niko        Kuolleet kaupungit               1996

Mikkanen Raili & Niko                                   Hämähäkkitemppeli            1999

Mikkola Marja-Leena          Ovi toiseen maailmaan          1989

Mikkola Marja-Leena          Jälkeen kello kymmenen          1984

Mikkonen Jyrki            Ferdinand Partasen viimeinen matka   1950

Moisala U.E.                          Presidenttipeli                  1978

Moisala U.E                         Suomi-Neito pulassa            1990

Mäenpää Jorma                Filippiinien keisari                   1947

Mäenpää Jorma                   Seikkaileva robotti               1959

Mäkelä Hannu                    Herra Huu, kukas muu         1986

Mäkelä Hannu                     Herra Huu muuttaa              1975

Mäkelä Hannu                   Herra Huu pitää ravintolaa       2011 *

Mäkelä Hannu                     Päiviö Päiviönpoika Päivölä   1987

Mäkelä Hannu           Satu tytöstä joka etsi onnea        1983

Mäkelä Juhani                 Maailman suurin sauna            1994

Mäkelä Juhani                  Taivaalliset tarinat  2.p            1997         

Mäki Reijo                           Tatuoitu taivas 2p                 1996

Mäkinen Erkki                     Heräämisen maku                 1969

Mäkinen Raine                     Kuuma syksy 1974

Nenonen Kari                      Ikuinen valtakunta                1983

Nenonen Kari                      Ken kuolleita kutsuu             1991

Nenonen Kari                      Luciferin lapset                     1983

Nenonen Kari                      Messias          1989

Nenonen Kari                      Niin musta kuin multa           1984

Nenonen Kari                      Noitarovio      1989

Nenonen Kari                      Santa Lauran pyhimys          1983

Nenonen Kari             Se ken tulee viimeiseksi on kuolema      1988

Nenonen Kari                      Sigma - paholaisen merkki    1983

Neva Olavi                          Vihreät miehet                      1953

Nevakallio Juuso                  Suuri viisari     1994

Nikkonen Raimo (Toim)       Keskiyön mato Ikaalisissa    1991

Nissinen                  Punaposki ja Marje-Liena    2.p      1954

Nora Martti                         Säteilevän salaisuuden vartijat  1956

Nykänen Martti                   Vaskilinnan satuja                  1950

Oksanen Aulikki                  Henkivartija    1990

Onerva L.                             Häistä hautajaisiin                1934

Outsider                           Atorox ihmisten valtias          1947

Outsider                           Atorox Kuussa                     1947

Outsider                               Atorox Marsissa                  1947

Outsider                              Atorox Merkuriuksessa        1948

Outsider                              Atorox Venuksessa              1947

Outsider                               Atoroxin paluu v. 2948         1948

Outsider              Avaruusahvääri (Pekka Lipposen seikk. 62)   1962

Outsider             Avaruusmarsalkka (Pekka Lipposen seikk. 63)   1962

Outsider              Tohtori Capran robotti (PL & K-KK 1)     1965

Paakkinen Eila                    Pojat ja avaruuskissa            1963

Paalanen Rauni                   Raakelin tarinoita               1996

Paasilinna Arto                     Aatami ja Eeva 2.p              1993

Paasilinna Arto                     Herranen aika 2p                 1980

Paasilinna Arto                     Hirnuva maailmanloppu 2p   1999

Paasilinna Arto                    Ihmiskunnan loppulaukka      2000*

Paasilinna Arto                     Koikkalainen kaukaa 2p       1987

Paasilinna Arto                     Lentävä kirvesmies               1996

Paasilinna Arto                    Maailman paras kylä            1992

Paasilinna Arto                 Operaatio Finlandia                          1972

Paasilinna Arto                     Ukkosenjumalan poika         1984

Paasilinna Erno                  Kadonnut armeija                  1982

Painajaisia                                                                    1996

Pajuluoma Anne                   Tyttö Siriuksella                   1975

Pajunen-Kivekäs Terttu        Jäniksenä avaruuslaivalla       1959

Pakkanen Jukka                   Auruksen tapaus                  1980

Pakkanen Jukka                   Hotelli Destino                   1983

Pakkanen Jukka                   Huone taivaan kellarissa       1988

Pakkanen Jukka                   Takkinsa värinen mies          1978

Paloheimo Oiva                   Tirlittan 6.p                           1968

Parkkinen Jukka                  Sinun tähtesi, Allstar             1994

Parkkola & Repo               Ruttolinna  2,p                        2002*

Parvela                             Louhi                                   2009

Parvela                             Tiera                                    2008*

Parvela                              Tuliterä 5.p                           2007*

Paulaharju Samuli              Tunturien yöpuolta      3.p       1981

Pekkanen Toivo                  Satama ja meri                      1929

Pekkanen Toivo                   Täyttyneiden toiveiden maa   1951

Pelkonen Mauno                  Missä on Paititin maa?          1963

Pelkonen Mauno                  Valkoisten intiaanien arvoitus   1959

Peltonen Juhani                    Elmo  3.p                             1978

Peltonen Juhani                    Jumalan kuopus                  1980

Pelttari Tuula                        Anuba,  jumalten tytär           1981

Pelttari Tuula                          Pimeyden sakramentti           1987

Pelttari Tuula                        Susien aika                           1984

Piippo Jonne                   Atomipommiakin voimakkaampi                 1947

Pohjakallio K.A.                  Ihmiskunnan ilta                    1956

Pohjakallio K.A.                  Ihmiskunnan ilta 2. uudistettu p.     1957

Pohjanmies Juhani                Avaruuslaiva   1948

Pohjanmies Juhani                Helikopteri 2p                      1957

Pohjanmies Juhani                Laboratorio 13                     1948

Pulla Armas J.                      Lentävä lautanen sieppasi pojat     1954

Pälsi Sakari                        Kova Mies ja Nimetön            1950

Pöykkö Elina                       Siiri ja kummitussohva           1992

Rae Kalle                             Taistelu kultajoesta               1946

Rannanpää Kari                   Suomalaisen lentäjän tarina   1918

Rannanpää Kari                   Ystävän ääni                        1926

Rauanheimo Uljas                 Insinööri Rungon perintö          1938

Rauanheimo Yrjö                 Jäätynyt mies  1948

Rauhanen Vappu             Katkelma ruskean paholaisen elämästä  1949

Rautapalo-Rapp T.              Mustan kuunarin harharetket 1947

Rautakoura Johannes    Tsaari Kyrilin sotaretki Karjalaan    1930

Reinikainen Pepi                 Hullu, ihana lintu - metsäkyyhky    1988

Reinikainen Pepi                   Pimeän pesä, paratiisi           1990

Remes Ilkka                       Hiroshiman portti                     2004*

Remes Ilkka                        Karjalan lunnaat  6.p                   1999

Repo Niina                          Varjo                                            1995

Reponen Kalervo                 Luutnantti Harhon rakkaus 2.p    1953

Reponen Oskar                    Hautasi on Odessassa 2p     1982

Reponen Oskar                    Hypnoosimurhaaja                  1988

Reponen Oskar                   Kirottu talo                                  1984

Reponen Oskar                    Kostaja kuoleman takaa       1983

Reponen Oskar                    Kuolleista herättäjä               1985

Reponen Oskar                    Tuntematon painajainen        1987

Rintala Paavo                        Eläinten rauhanliike               1984

Roine Raul                           Tarinoita Metsolan väelstä  3.p  1984

Rokka Jukka                        Kurppilan suku lopun ajassa  1980

Ropponen Markku               Siivestäjät                               1997

Rotko Tuula                        Susi ja surupukuinen nainen                     1998

Ruusuvuori           Lemminkäisen laulu                          1999

Röyhkä Kauko                    Ocean City                                 1999

Saantela Anna                    Olen kotoisin auringosta             1948

Saarinen Teemu & Kujasalo Kai      Make ja merenneito   1992

Salama Hannu                      Aamos ja saarelaiset 2p        1987

Salmelainen Eero               Suomen kansan satuja ja tarinoita     1920

Salmi Vexi                          Noomit                                        1982

Salomaa Marita                    Taivaanrannan tuolle puolen    1990

Salovuori Sakari                   Tunturi-Joonas ja ihmeaine   1960

Salovuori Sakari                   Tunturi-Joonas ja robotti      1959

Sandbacka Carola               Satu Sarastron tiestä             1981

Sandman Lilius Irmeli          Kuningas Tulle                        1972

Saneri Kimmo                      Avaruussirkus                        1988

Saneri Kimmo                      Valon takana                        1992

Sauvala Jorma                      Apinamatka                               1972

Sauvala Jorma                      Melkein maailmanloppu        1973

Savolainen Marjatta            Velhomatka                             1993

Scildt Runar                      Sateenkaari (Näytelmä Hirsipuu) (1922)     1988

Schildt Runar                      Armas Fager & Asmodeus           1988

Seessalo Tytti                       Sade              1989

Seppälä Heikki                    Punaiset skorpionit               1944

Seppänen Unto                    Satukaupunki                        1952

Seppänen Unto                    Synnin miilu                            1941

Suntila Shimo            Sata kummaa kertomusta       2014*

Suntila Shimo          Tähtiviima                                 2016*

Siippainen Anja                      Kultainen vasikka    1992

Siippainen Olavi                   Ikuisilla niityillä 2.p               1952

Sinisalo Johanna:             Ennen päivänlaskua ei voi 3p.           2003 *

Sinisalo Johanna               Linnunaivot                             2008 *

Sinisalo Johanna                Sankarit                                  2000 *

Sirppi Jaakko                      Kolmas tasavalta                  1976

Skiftesvik Joni                     Likinäköinen adjutantti   1989

Soinne Laura                        Varjojen linnan prinssit     1918

Somersalo Aili                  Mestaritontun seikkailut      7.p 1978

Spider E                            Atomivene Aave                  1946

Spider E                             Kultaisen taljan laakso          1948

Stenberg Eira                       Gulliverin tytär                      1993

Stenberg Eira                       Kuun puutarhat                   1990

Stenberg Eira                       Paratiisin vangit                   1984

Suikkari Raimo                  Vihreän planeetan kutsu        1993

Supinen, Haarikko ym (Toim)  Atoroxin perilliset                 1988

Surakka Jaakko                   Aikamoduli                1996

Surkka Timo                        Cocktail Party                      1998

Suutari Viljo                        Punainen pilvi                  1979

Tabet Sirpa                         Punainen metsä                    1989

Tabet Sirpa                       Voi minun lintuni                   1989

Tahkolahti Niilo                    Wan-King, tahtonsa herra    1947

Taiga Marton                      8 taivaallista miestä               1986

Taiga Marton                        Suuren pelin loppu                1945

Taiga Marton                      Tohtori Siniparran ihme        1946

Taiga Marton                      Viiden minuutin ikuisuus        1945

Tamlander Allan                   Vesitehtailijan ylösnousemus 1972

Tammi Lumikki                    Vanhan naisen talvi               1994

Tammi Lumikki                    Verovirkailijan sulhanen        1987

Tapio Juha K.                      Frankensteinin muistikirja    1996

Tapola Selim                       Vaaranlento   2.p                 1946

Therman Kaarlo                  Isoisän silmälasit                  1948

Tierna Jaakko                      Kuu itkee verta                    1947

Toijala Anneli                     Silkkikengät ja höyhenviitta   1991

Toivola Ritva                     Turmankukka                        1998

Toivola Ritva                     Rautalintu                              2000*

Toivonen Lauri J.                 Uponnut maa                           1933

Toivonen Rauno                   Mauri Muurahainen              1954

Toivonen Rauno                   Vaara uhkaa Marsista          1949

Tolonen Vuokko                  Tampereen ilmasto               1997

Topelius Z.                          Ljungarsin taru                          1897

Topelius Z                   Linnaisten kartanon viheriä kamari 3.p 1945   

Topelius Z                   Sumutarinoita    ?p                          1955          

Topelius Z                   Turun linnan tonttu-ukko 3.p          1973

Toppila Heikki                     Auringon nousun maahan      1926

Toppila Heikki:              Siernaporin kuningas             1937

Tulimaa Ilmari                  Lumottu maa                        1924

Tuomola Olavi       Professori Lohikosken perintö         1942

Turunen Markku                  Kaikki rakkauteni                 1991

Turunen Markku                  Valmiissa maailmassa           1982

Utrio Kaari                Vaskilintu                                      1992

Vainonen Jyrki           Mykkä jumala    2003 *                          

Vainonen Jyrki     Tutkimusmatkailija ja muita tarinoita    1999

Vakkuri Juha                   Brysselin yö                        1990

Vakkuri Juha               Mies joka muuttui puuksi      1982

Vala Klaus                  Pisteen neliöimisestä            1990

Valakivi L                     Karhumies Tarsa                  1940

Valakivi L                     Nuortuva maailma                1931

Valakivi L                     Tarsa Hyrsylän mutkassa      1940

Valakivi L                       Tarsa ja pakoluolan salaisuus                      1941

Valakivi L                       Tarsan kuudes kolonna         1941

Valentin                       Pilvilinna         2.p                 1958                                                        

Wallin Raimo S.                   Matkan loppu         1967

Waltari Satu                     Hämärän matkamiehet          1964

Waltari Satu                     Viides harharetki               1960

Wasastjerna Hans R.       Äänetön taivas                1985

Vaula Jalmari                Kuolemanlaakson kurimuksessa         1952

Vaula Jalmari                   Takametsän mustakorva              1946

Verronen Maarit                Kulkureita & Unohtajia       1996

Verronen Maarit               Pimeästä maasta             1995

Verronen Maarit                  Viimeinen lapsitähti               1994

Verronen Maarit                  Yksinäinen vuori 2p             1993

Verronen Maarit                  Älä maksa lautturille             1992

Wilkuina Kyösti                 Miekka ja sana I ja II  4.p       1938

Wiio Osmo A.                     Lascaux´n luolat                   1958

Virtanen Pekka                   Katajanukke                         1988

Virtanen Pietari                     Planeettojen kapellimestari   2014*

Viljanen Lauri:                      Atlantis                                  1940

Vuorela Einari                     Turhuuden mylly                   1939

Vuorinen Pekka                   Avaruuden seikkailijat          1951

Väyrynen T ja T                 Jääsilmä                           1998

Väyrynen T ja T                 Tulisydän                           1999